VESA

vesa-(1).jpgCo to jest VESA?

Być może podczas wybierania odpowiedniego uchwytu do telewizora spotkali się Państwo z pytaniem sprzedawcy „A jaką ma Pan VESĘ?“… Informacja o wartości VESA należy wraz z danymi dotyczącymi ciężaru urządzenia do podstawowych parametrów związanych z wyborem uchwytu lub podstawy do telewizora.


Większość współczesnych producentów nowoczesnych telewizorów i monitorów z góry liczy się z możliwością, że będą Państwo chcieli zawiesić zakupione urządzenie na ścianie za pomocą uchwytu lub przymocować je na podstawie. Z tego powodu w trakcie produkcji umieszcza z tyłu telewizora otwory na wkręty. Jest to oczywiście praktyczne. Problem polega na tym, że rozmieszczenie tych otworów
(ich wzajemna odległość) jest odmienna dla różnych typów urządzeń
i właśnie ten fakt należy wziąć pod uwagę podczas wyboru uchwytu czy podstawy.

Aby wybrać odpowiedni uchwyt do swojego telewizora, należy znać tzw. wartość VESA telewizora (można się spotkać z nazwami STANDARD VESA lub NORMA VESA). Wartość ta oznacza rozpiętość – pionową i poziomą odległość otworów montażowych znajdujących się z tyłu urządzenia – i określa, jaki typ uchwytu czy podstawy jest odpowiedni dla danego telewizora.

Jeśli więc na tabliczce znamionowej telewizora znajduje się oznakowanie VESA: 400x300 mm, oznacza to, że pozioma odległość wynosi 400mm, a pionowa 300mm. Do danego telewizora należy więc użyć uchwytu czy podstawy umożliwiających zastosowanie VESA 400x300.